کپسول آتش نشانی هالوژن

کپسول آتش نشانی هالوژن یکی دیگر از خاموش کننده های پر کاربرد در اطفاء حریق می باشد .

مواد هالوژنه از مشتقات CH4  یا C2H6 می باشند که جایگزین یک یا چند عنصر هالوژنه شامل (I.BR.C1.F ) شده اند .

                                                                     کپسول آتش نشانی هالوژن

هالوژن ها  (هالوکربن ها) در هنگام اطفا  بدون بجای گذاشتن اثرات تخریبی وباقیمانده بروی مواد ودستگاه ها می تونند بطور بسیار موثری ایفای نقش نمایند . مکانیسم اثر کپسول آتش نشانی هالوژن ها تا حدودی مشابه کپسول آتش نشانی گاز دی اکسید کربن ( CO2  ) بوده و چون سنگین تر از هوا هستند ، می توانند به سرعت روی حریق را پوشانده ومانع رسیدن اکسیژن گردند.

 

به علاوه پاشش این مواد برروی حریق می تواند باعث رقیق شدن اکسیژن هوای اطراف حریق شده وآن را مهار نماید . این مواد به نسبت افزایش حجم هنگام تغییر فاز از حالت مایع به بخار بیش از ۳ برابر افزایش حجم بیشتری نسبت به گاز دی اکسید کربن پیدا می کنند .به همین دلیل در وزن مساوی ، قدرت خاموش کنندگی  آنها ۳-۲ برابر CO2 می باشد .

 

هالوژن ها می توانند در هنگام مجاورت با آتش از سرعت واکنش های زنجیره ای بکاهند وبصورت موثری آتش را مهار نمایند . خاموش کننده های جدید هالوژن برای مکان های محتوی تجهیزات یا مواد قابل اشتعال مهم و حساس مانند : دستگاه های الکترونیکی والکتریکی ، جامدات پر ارزش ، اسناد ، دیسپاچینگ ها ، مراکز مخابراتی ومانند آنها کاربرد زیادی دارند.


 

گرچه هنوز از مواد هالوژنه در تجهیزات آتش نشانی استفاده میشود اما این مواد به لایه اوزون صدمه میزنند و به همین دلیل استفاده از این مواد ممنوع میباشد. به طور کلی در کپسول آتش نشانی هالوژن از دو ماده به نامهای متان و اتان بعنوان مواد پایه استفاده می‌شود. از ویژگی‌های این مواد میتوان به وزن آن اشاره کرد که حدوداً ۴ الی ۵ برابر از هوا سنگین تر هستند و به سرعت مانند یک لایه روی آتش می‌آید و مانع رسیدن اکسیژن به آتش میشود و در نتیجه باعث اطفای حریق میشود. این مواد هالوژن در داخل سیلندر به صورت مایع هستند و در محیط به صورت گاز میباشد.

    

                                                                  

از کپسول آتش نشانی هالوژن  میتوان در کلاس‌های مختلف آتش سوزی استفاده کرد مخصوصا برای وسایل الکتریکی که گزینه بسیار خوبی میباشد. عامل‌های فشار این نوع از کپسول‌های آتش نشانی ۱) فشار هوا ۲) فشار گاز داخل کارتریج ۳) فشار درونی خود ماده میباشد.


 
 

انواع کپسول آتش نشانی هالوژن


 

انواع خاموش کننده‌های هالوژن به شرح زیر میباشد :

 

۱) نوع سقفی که به صورت اتوماتیک عمل می‌کند . ۲) نوع بولینگی یا شیشه ای که با پرتاب در داخل حریق باعث اطفای حریق میشود ۳) نوع استوانه ای

 

نوع سقفی این خاموش کننده‌ها در سه ظرفیت‌ ۳، ۹، ۱۲ کیلویی ساخته میشود و بطور اتوماتیک عمل می‌کند و همچنین با توجه به نام این نوع، به سقف نصب میشوند و راه خروج مایع با شیشه کوچکی که شامل مواد شیمیایی میباشد بسته می‌شود و در زمان آتش سوزی حرارت ناشی از آتش به شیشه مورد نظر رسیده و در نتیجه ماده داخل شیشه منبسط میشود و اصطلاحا انفجاری رخ میدهد که این مواد را روی آتش میریزد و به صورت یک لایه بر روی آتش مینشیند و باعث خفه شدن آتش میشود

 

شرکت ایمن تیام سپاهان عرضه کننده خاموش کننده های هالوژن می باشد . 


 

                                                                                                     کپسول آتش نشانی هالوژن 

تمامی حقوق این وب سایت متعلق به شرکت ایمن تیام سپاهان است.
طراحی سایت پافکو